Penzion Rzehaczek

Dolní Lomná č. p. 309 / Dolní Lomná / Severní Morava

Nabízené pobyty Zobrazit mapu

PENZION A LOKALITA
Penzion Rzehaczek je postaven tradiční metodou využívanou po staletí beskydskými horaly. Každý trám rohové vazby je ztesaný a spojován takzvaně „ na rybinu“, jedná se o spojení dvou trámů v jedné rovině pomocí lichoběžníkového plátu, jež je zapuštěn do plochy druhého trámu. Právě onen ztesaný lichoběžník připomíná ocas ryby, proto rybinový spoj. Z důvodů sesychání stavba musela projít roční technologickou přestávkou. Celá stavba má velmi příjemné a zdravé vnitřní klima, přirozeně dýchá, materiál domu vyrovnává rozdíly mezi vlhkostí vzduchu uvnitř a vně stavby a proto je mimořádně vhodná pro astmatiky a alergiky.

UBYTOVÁNÍ
Penzion nabízí ubytování ve dvou čtyřlůžkových apartmánech s kuchyňkou, jídelním koutem, koupelnou a ložnicí (jeden je bezbarierový) a čtyř pětilůžkových apartmánech s kuchyňkou, koupelnou, jídelním koutem s ložnicí a podkrovní ložnicí.

RESTAURACE
Přijeďte ochutnat místní speciality jako stryki, brynzové halušky, kyslé zemiaky, lejoky a další. Čepuje se zde vzduchem Plzeňský Prazdroj, legendární světlý ležák vyráběný spodním kvašením. Dále se čepuje Kofola, která patří již několik desetiletí k nejznámějším a současně i nejoblíbenějším tuzemským nealkoholickým nápojům. Součástí restaurace je dětský koutek. Pochutnat si můžete na guatemalské kávě San Vicente Pacaya přímo z pohoří sopky PACAYA. Sladkost karamelu a vanilky je znatelná od prvního doušku společně s podtóny klasické čokolády a nádechem jemné acidity citrusových plodů a dokonalým kakaovým koncem.

DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A FITNESS STEZKA
Součástí hřiště je domeček se skluzavkou a houpačkou, houpací koník, vahadlová houpačka, pískoviště, houpačka hnízdo, multifunkční cvičicí sestava Golem, hřiště pro plážový volejbal a hřiště pro petanque. Projekt se uskutečnil za významné pomoci nadace ČEZ - Podpora regionům.

Kdo byl FERDYNAND RZEHACZEK (1861-1938)?
Pocházel z učitelské rodiny, od roku 1883 byl v Horní Lomné prvním ředitelem. Jako vynikající organizátor kulturního i ekonomického života se mimořádnou měrou zasloužil o všestranný rozvoj Lomné. Byl iniciátorem výstavby kostela v poutním místě Salajka a jeho prvním varhaníkem. Přišel s nápadem postavit dnes už neexistující horskou útulnu Hadaszczok na Slavíči. Byl kapelníkem lomňanské dechovky a podle dobových pramenů ho na celém Jablunkovsku považovali za nejlepšího hudebníka v širokem okolí. Když ukončil své působení ředitele školy a 22. července 1916 téhož roku se s chotí a dcerou Františkou stěhoval do Těšína, přišla se s ním rozloučit celá obec.